skip navigation

Spring Jamborees Week Three UPDATED

Spring Jamborees Week Three

8U 19-May Shakopee - East Jr High School
     
9:00 AM Shakopee 8U Mahtomedi  Gold 8U
10:00 AM Mahtomedi Navy 8U St Louis Park   8U
11:00 AM Stillwater Red 8U St  Paul   8U
12:00 PM Mahtomedi Navy 8U Stillwater Black 8U
1:00 PM Mahtomedi  Gold 8U St Louis Park   8U
2:00 PM Shakopee 8U Stillwater Red 8U
3:00 PM Stillwater Black 8U St  Paul   8U
     
     
10U 19-May Mahtomedi - MS Field #2
     
9:00 AM Mahtomedi Gold  10U Elk River Black  10U
10:00 AM Elk River White  10U Lakeville Red  10U
11:00 AM St Louis Park   10U Shakopee Black  10U
12:00 PM Elk River White  10U Stillwater  Black  10U
1:00 PM Elk River Black  10U Lakeville Red  10U
2:00 PM Mahtomedi Gold  10U St Louis Park   10U
3:00 PM Stillwater  Black  10U Shakopee Black  10U
     
     
10U 19-May Mahtomedi - Wildwood Park
     
9:00 AM Mahtomedi  Navy  10U Stillwater  Red  10U
10:00 AM Lakeville Gold  10U Elk River  Red  10U
11:00 AM Stillwater  Red  10U Mahtomedi  Navy  10U
12:00 PM St Paul  10U Lakeville Black  10U
1:00 PM Lakeville Black  10U Elk River  Red  10U
2:00 PM St Paul  10U Lakeville Gold  10U
     
     
12U-A 20-May Stillwater HS - Turf Field 2
     
10:00 AM Stillwater  12U_A Lakeville  12U_A
11:00 AM Shakopee  12U_A St Louis Park  12U_A
12:00 PM Lakeville  12U_A Elk River  12U_A
1:00 PM Stillwater  12U_A St Louis Park  12U_A
2:00 PM Shakopee  12U_A Elk River  12U_A
     
     
12U-B 20-May Stillwater HS - Turf Field 3
     
10:00 AM Elk River Red 12U-B Forest Lake Gold 12U-B
11:00 AM Lakeville Red 12U-B Mahtomedi Gold 12U-B
12:00 PM Cottage Grove  12U_B Stillwater  12U-B
1:00 PM Forest Lake Gold 12U-B Mahtomedi Gold 12U-B
2:00 PM Shakopee 12U-B St Paul Navy 12U-B
3:00 PM Elk River Red 12U-B Lakeville Red 12U-B
4:00 PM St Paul Navy 12U-B Stillwater  12U-B
5:00 PM Shakopee 12U-B Cottage Grove  12U_B
     
     
12U-B 20-May Hastings -  Hastings HS
     
9:00 AM Eastview 12U-B Lakeville Black 12U-B
10:00 AM Forest Lake Maroon 12U-B Elk River White 12U-B
11:00 AM Mahtomedi  Navy 12U-B Hastings 12U-B
12:00 PM Elk River White 12U-B Lakeville Black 12U-B
1:00 PM St Paul Carolina 12U-B Roseville  12U-B
2:00 PM Eastview 12U-B Forest Lake Maroon 12U-B
3:00 PM Roseville  12U-B Hastings 12U-B
4:00 PM St Paul Carolina 12U-B Mahtomedi  Navy 12U-B
     
     
14U-A 20-May Elk River  - Oak Knoll East
     
9:00 AM Forest Lake 14U-A Lakeville 14U-A
10:00 AM Lakeville 14U-A Eastview 14U-A
11:00 AM Eastview 14U-A Shakopee 14U-A
12:00 PM Eagan 14U-A Stillwater 14U-A
     
     
14U-A 20-May Elk River  - Oak Knoll West
     
9:00 AM Elk River 14U-A Eagan 14U-A
10:00 AM Stillwater 14U-A Elk River 14U-A
11:00 AM Apple Valley 14U-A Forest Lake 14U-A
12:00 PM Shakopee 14U-A Apple Valley 14U-A
     
     
14U-B 20-May Elk River  - Oak Knoll East
     
1:00 PM Shakopee Black 14U-B Cottage Grove 14U-B
2:00 PM Shakopee Gray 14U-B Elk River White 14U-B
3:00 PM Shakopee Black 14U-B Hastings  14U-B
     
     
     
14U-B 20-May Elk River  - Oak Knoll West
     
1:00 PM Shakopee White 14U-B Hastings  14U-B
2:00 PM Cottage Grove 14U-B Lakeville  14U-B
3:00 PM Shakopee Gray 14U-B Lakeville  14U-B
4:00 PM Shakopee White 14U-B Elk River White 14U-B
     
     
14U-B 20-May Stillwater HS - Pony Stadium
     
10:00 AM Stillwater  Red 14U-B Forest Lake 14U-B
11:00 AM Eagan 14U-B St Paul Navy 14U-B
12:00 N Elk River  Red 14U-B Eastview 14U-B
1:00 PM Eagan 14U-B Stillwater White 14U-B
2:00 PM Forest Lake 14U-B St Paul Navy 14U-B
3:00 PM Stillwater  Red 14U-B Elk River  Red 14U-B
4:00 PM Stillwater White 14U-B Eastview 14U-B

Spring Jamborees Week Two

Spring Jamborees Week Two

8U 12-May St Louis Park  Jr HS
     
9:00 AM St Louis Park   8U Stillwater Red 8U
10:00 AM St  Paul   8U Mahtomedi Navy 8U
11:00 AM Mahtomedi  Gold 8U Shakopee 8U
12:00 PM St  Paul   8U Stillwater Black 8U
1:00 PM Stillwater Red 8U Mahtomedi Navy 8U
2:00 PM St Louis Park   8U Mahtomedi  Gold 8U
3:00 PM Stillwater Black 8U Shakopee 8U
     
     
10U 12-May Elk River - Oak Knoll East A
     
9:00 AM Elk River Black  10U Mahtomedi Gold  10U
10:00 AM Stillwater  Black  10U Roseville   10U
11:00 AM Mahtomedi Gold  10U Shakopee Red  10U
12:00 PM Stillwater  Black  10U St Louis Park   10U
1:00 PM Elk River Black  10U Roseville   10U
2:00 PM Shakopee Red  10U St Louis Park   10U
     
10U 12-May Elk River - Oak Knoll East B
     
9:00 AM Elk River  Red  10U Stillwater  Red  10U
10:00 AM Mahtomedi  Navy  10U Shakopee Black  10U
11:00 AM Stillwater  Red  10U Elk River White  10U
12:00 PM Mahtomedi  Navy  10U St Paul  10U
1:00 PM Elk River  Red  10U Shakopee Black  10U
2:00 PM Elk River White  10U St Paul  10U
     
     
12U-A 13-May Rosemount - Flint Hills
     
10:00 AM Rosemount 12U_A Elk River  12U_A
11:00 AM Stillwater  12U_A St Louis Park  12U_A
12:00 N Elk River  12U_A Apple Valley 12U_A
1:00 PM Rosemount 12U_A St Louis Park  12U_A
2:00 PM Stillwater  12U_A Apple Valley 12U_A
     
     
     
     
     
     
12U-B 13-May Stillwater HS  Field 3
     
1:30 PM Stillwater  12U-B Cottage Grove 12U-B
2:20 PM Roseville  12U-B Elk River Red  12U-B
3:10 PM Elk River White 12U-B Rosemount  12U-B
4:00 PM St Paul Carolina 12U-B Elk River Red 12U-B
4:50 PM St Paul Navy 12U-B Rosemount  12U-B
     
12U-B 13-May Stillwater HS  Field 2
     
1:30 PM    
2:20 PM St Paul Carolina 12U-B Cottage Grove 12U-B
3:10 PM Eastview 12U-B St Paul Navy 12U-B
4:00 PM Stillwater  12U-B Roseville  12U-B
4:50 PM Eastview 12U-B Elk River White  12U-B
     
     
14U-A 12-May Stillwater HS  Field 3
     
2:00 PM Stillwater 14U-A Apple Valley 14U-A
3:00 PM Elk River 14U-A Eastview 14U-A
4:00 PM Apple Valley 14U-A Eagan 14U-A
5:00 PM Elk River 14U-A Rosemount 14U-A
6:00 PM Stillwater 14U-A Eastview 14U-A
7:00 PM Eagan 14U-A Rosemount 14U-A
     
     
14U-B 13-May Eastview - Scott Highlands MS
     
9:00 AM Eastview 14U-B Rosemount Gold 14U-B
10:00 AM Elk River  Red 14U-B St Paul Carolina 14U-B
11:00 AM Rosemount Gold 14U-B Eagan  14U-B
12:00 N Elk River  Red 14U-B Cottage Grove 14U-B
1:00 PM Eastview 14U-B St Paul Carolina 14U-B
2:00 PM Eagan  14U-B Cottage Grove 14U-B
     
     
14U-B 13-May Eastview - Falcon Ridge  MS
     
9:00 AM Rosemount Navy 14U-B Roseville  14U-B
10:00 AM Hastings 14U-B Stillwater  14U-B
11:00 AM Roseville  14U-B Elk River White 14U-B
12:00 N Rosemount Navy 14U-B Stillwater  14U-B
1:00 PM Hastings 14U-B Elk River White 14U-B
     

Spring Jamborees Week One

Spring Jamborees Week One

8U/10U 5-May St Louis Park  Jr HS
     
9:00 AM St Louis Park   10U Elk River  Red  10U
10:00 AM Lakeville Black  10U Elk River Black  10U
11:00 AM Elk River  Red  10U Lakeville Red  10U
12:00 PM Lakeville Black  10U Elk River White  10U
1:00 PM St Louis Park   10U Elk River Black  10U
2:00 PM Lakeville Red  10U Elk River White  10U
     
     
8U/10U 6-May Stillwater HS - Field 2-A
     
8:30 AM Stillwater Red 8U Mahtomedi  Gold 8U
9:20 AM Stillwater  Red  10U Mahtomedi Gold  10U
10:10 AM Mahtomedi Navy 8U Stillwater Red 8U
11:00 AM Mahtomedi Gold  10U Roseville 10U
11:50 AM Stillwater  Black  10U Lakeville Gold  10U
     
     
     
8U/10U 6-May Stillwater HS - Field 2-B
     
8:30 AM Stillwater Black 8U Mahtomedi Navy 8U
9:20 AM Stillwater  Black  10U Roseville 10U
10:10 AM Lakeville Gold  10U Mahtomedi  Navy  10U
11:00 AM Stillwater Black 8U Mahtomedi  Gold 8U
11:50 AM Stillwater  Red  10U Mahtomedi  Navy  10U
     
     
     
12U-A 6-May Stillwater HS  Field 3
     
1:00 PM Elk River  12U_A Lakeville  12U_A
2:00 PM Cottage Grove  12U_A St Louis Park  12U_A
3:00 PM Shakopee  12U_A Stillwater  12U_A
4:00 PM Lakeville  12U_A St Louis Park  12U_A
5:00 PM Cottage Grove  12U_A Stillwater  12U_A
6:00 PM Elk River  12U_A Shakopee  12U_A
     
     
     
     
     
     
12U-B 6-May Elk River  - Oak Knoll East
     
9:00 AM Elk River Red 12U-B Hastings 12U-B
10:00 AM Lakeville Red 12U-B Mahtomedi Gold 12U-B
11:00 AM Hastings 12U-B Stillwater  12U-B
12:00 N Rosemount 12U-B Forest Lake  Maroon 12U-B
1:00 PM Elk River Red 12U-B Stillwater  12U-B
2:00 PM Forest Lake  Maroon 12U-B Mahtomedi Gold 12U-B
     
     
     
     
12U-B 6-May Elk River - Oak Knoll West
     
9:00 AM Forest Lake  Gold 12U-B Shakopee 12U-B
10:00 AM Lakeville Black 12U-B Mahtomedi  Navy 12U-B
11:00 AM Roseville  12U-B Elk River White 12U-B
12:00 N Shakopee 12U-B Mahtomedi  Navy 12U-B
1:00 PM Lakeville Black 12U-B Elk River White 12U-B
2:00 PM Rosemount 12U-B Lakeville Red 12U-B
     
     
14U-A 6-May Eagan - Northview Track Lower
     
11:00 AM Eagan 14U-A Lakeville 14U-A
12:00 N Shakopee 14U-A Stillwater 14U-A
1:00 PM Eastview 14U-A Forest Lake 14U-A
2:00 PM Shakopee 14U-A Elk River 14U-A
3:00 PM Lakeville 14U-A Stillwater 14U-A
4:00 PM Eagan 14U-A Eastview 14U-A
5:00 PM Elk River 14U-A Forest Lake 14U-A
     
     
     
     
     
     
     
     
     
14U-B 6-May Rosemount - Flint Hills
     
9:00 AM Shakopee White 14U-B Rosemount Navy 14U-B
10:00 AM Cottage Grove 14U-B Shakopee Black 14U-B
11:00 AM Stillwater 14U-B Lakeville  14U-B
12:00 N Rosemount Navy 14U-B Shakopee Black 14U-B
1:00 PM Elk River  Red 14U-B Roseville  14U-B
2:00 PM Shakopee White 14U-B Cottage Grove 14U-B
3:00 PM Roseville  14U-B Lakeville  14U-B
4:00 PM Elk River  Red 14U-B Stillwater 14U-B
     
     
14U-B 6-May Eagan - Blackhawk Middle School
     
9:00 AM Shakopee Gray 14U-B Forest Lake 14U-B
10:00 AM Eagan 14U-B Eastview 14U-B
11:00 AM Rosemount Gold 14U-B Forest Lake 14U-B
12:00 N Elk River White 14U-B Hastings  14U-B
1:00 PM Rosemount Gold 14U-B Shakopee Gray 14U-B
2:00 PM Hastings  14U-B Eastview 14U-B
3:00 PM Elk River White 14U-B Eagan 14U-B
     

2018 - YLM Fees

ASSOCIATION RESPONSIBILITIES:

Association Membership Fee - $500 per association.  Covers YLM administrative costs, including the website and webmaster. A $300 year-end refund is provided to each association that meets their full responsibility to provide association and team contact information, coach registration, CHILL Manager information and complete team rosters by July 2, 2018.

Association Team Fees: 

Pre-Season Jamborees - All Age Groups - $300/team. Provides up to 3 potential weekends of pre-season scrimmages for a total of 6 matches, one to two officials each scrimmage, RefPay, assigning fees.    

8U - team fees - $450/team.  Provides one to two officials per game, 6 game schedule, assigning fees, RefPay fees and year-end jamboree play. 

10U - team fees - $650/team.  Provides two officials per game, 8 game schedule, assigning fees, RefPay fees and year-end jamboree play.

12U-B & 14U-B team fees - $900/team.  Provides two officials per game, 10-game schedule,  playoff games, assigning fees, RefPay fees, EMT for home games and State Tournament

fees for qualified teams.   If Association is providing their own Certified Trainer or EMT for all home games, the team fee is $700.00

12U-A & 14U-A team fees - $1,000/team   Provides two officials per game, 10-game schedule, assigning fees, RefPay fees, EMT for home games and State Tournament fee.  If an Association is providing their own Certified Trainer or EMT for all home games, the team fee is $800.00.   

 

2018 SEASON CALENDAR

January 15, 2018 - Deadline for Association registration and dues ($500).

April 2, 2018 - Registration for pre-season jamborees opens.  Associations must provide the number of pre-season teams,  age & skill levels of those teams, and weekends or sites that they wish to participate.  

April 14, 2018 - Registration for summer lacrosse opens.  Associations to register teams and available fields. 

April 18, 2018 - Registration for preseason jamborees closes at 11:59pm.

April 22, 2018 - Coach &  Administrator Training. 
3600 Minnesota Dr. Edina, MN  55435 (lower level)
Coach training begins at 6:30pm; administrators begin at 7:15. 

April 23, 2018 - Announcement of sites and schedule  for preseason jamborees.

May 1, 2018 - Deadline to pay pre-season jamboree team fees ($300/team).

May 5-6, 12-13, 19-20, 2018 - Pre-season jamboree weekends. Host sites are needed.

May 14 - Registration for YLM summer season closes at 11:59pm.  Team fees due.  YLM will not accept late team registrations.

May 18, 2018 - Coach and CHILL Manager registrations open.  Every Association is required to complete background checks on all coaches, certify that all coaches are compliant with Minnesota mandated concussion training, verify that all coaches are US Lacrosse members and that all Head Coaches have completed YLM certification training.

May 18, 2018 - Deadline to withdraw a team.

May 20, 2018 - YLM Town Hall with concurrent Coach &  Association Training in Bloomington, 6-8pm.

May 21, 2018 - Draft YLM schedule released to Association Administrators & District Directors for review.  Do NOT send or publish this draft schedule to your constituents.  

May 28, 2018 - YLM schedule made public. The first week of the season will be FIRM, but balance of schedule remains subject to change because of team withdrawals and officials' assignments. Check the schedule regularly throughout the YLM season.   

June 3, 2018 - Coach &  Association Training in St. Paul, 6-8pm.

June 4 - 7th, 2018 - First week of YLM summer-league play. Games may be scheduled for that Monday and Tuesday night (6/4 and 6/5).   

July 2, 2018 - Final rosters due with players’ name, jersey #, birth date & US Lacrosse #.  Every Coach, CHILL Manager and Team Manager’s name and cell # needs to be current on the YLM website to receive the full association refund (up to $300).

July 3 - 5th, 2018 - Blackout dates with no games.   

July 21 - 22nd, 2018 - U8 and U10 jamborees.  Sites to be determined.  Host sites are needed.

July 23 - 27th, 2018 - Statewide B level playoffs for U14 and U12. Host sites are needed.  

July 28 - 29th, 2018 - State Tournament pool play for all U14 and U12 teams. Sites to be determined.  Host sites are needed.  

YLM Town Halls

Next YLM Town Hall

May 20, 2018, 6:00 - 8:00 pm. 

Location TBD, but likely to be: 

Bloomington City Hall.  
1800 West Old Shakopee Road
Bloomington, MN 55431-3027

Our periodic "Town Hall" events offer associations an opportunity learn more about upcoming YLM league and organizational events, provide input about league operation, and meet other association and YLM leaders.  We look forward to seeing you there.  If you have questions, please direct them to: youthlaxmn@gmail.com   

YLM Annual Meeting

YLM Annual Meeting

Anticipated Date: November 18, 2018

6:00-8:00 pm

Bloomington City Hall 
1800 West Old Shakopee Road
Bloomington, MN 55431-3027

Make sure a member of your board attends the YLM annual meeting so that you don't miss important YLM information and voting opportunities.  Each member association has one voting opportunity per motion, i.e., if multiple directors from your association attend the meeting, you will collectively cast only one vote per issue.  We look forward to seeing you all there.  If you have  any questions, please direct them to: youthlaxmn@gmail.com   


To sync team schedules on SportsEngine Sites with YLM website:

To sync team schedules on SportsEngine Sites with YLM website:

Acquire the schedule URL

  1. Open the YLM main page
  2. Navigate to your team page via the Schedules tab.
  3. Turn on Edit Mode in LH column
  4. Each team page has team calendar.  At the bottom, click the ICAL icon.
  5. Copy the URL
  6. Add to your Association Website via Calendars or Website Settings

Add VIA Calendars (required editing permissions for calendars)

  1. Open your Association Calendar or Team Calendar page and click into edit mode
  2. Click “ Add iCal Feed”
    1. On Team Calendars, it is found under the gear icon
    2. On General Calendars, it is found just above the month and will require selecting the appropriate tag
  3. Paste the URL into the appropriate field and Name the feed (e.g. 2017 YLM 8U_StPaul).
  4. Click "Add this feed”.
  5. The schedule should populate into the directed calendar. 

Add VIA Website Settings (requires Admin permissions)

  1. On your Association site, Select the Website Settings Tab, then iCal feeds
  2. Paste the URL into the appropriate field and Name the feed (e.g. 2017 YLM 8U_StPaul).
  3. Select the appropriate tag or tags for your calendar
  4. Click "Add this feed”.
  5. The schedule should populate into the directed calendar. 

Feeds can be edited (like changing tags) or deleted here.

2018 YLM Age Division Summary

Birth Dates Division Grade Field Players Goalie Off-Sides Pass Rule EMT
*Born 6/1/2003 - 8/31/2005 14U 7th-8th Full 10 v 10 yes yes none yes
Born 9/1/2005 - 8/31/2007 12U 5th-6th Full 10 v 10 yes yes none yes
Born 9/1/2007 - 8/31/2009 10U 3rd-4th Cross 7 v 7 yes yes 2 completed no
Born 9/1/2009 - 8/31/2011 8U 1st-2nd Cross 5 v 5 no no 3 attempts no

    *6/1 cut-off date is for current 8th graders only. Current 9th graders are not allowed to play on a 14U team in YLM.

    Main Contact

    YLM VP of Operations

    Phone:

    Youth Lacrosse of Minnesota

    The purpose of the YLM is to foster, promote and perpetuate the game of lacrosse for Minnesota’s youth.


    Coach Resources

    coach training and practice plans

    2017 Rule Videos

    click image to watch videos

    officials needed

    click image to learn about training